1. STM32 Watchdog Timer Kullanımı (IWDG)

Merhabalar arkadaşlar Uzun bir aradan sonra yeni bir makale ile sizlerle stm32 konularına devam ediyoruz.  

Bu makalemizde STM32F070 Nucleo Board üzerinde Watchdog Timer kullanımını (IWDG) öğrenecek ve uygulayacağız. Uygulamamızda CubeMX programından ve HAL kütüphanelerinden yararlanacağız.

Uygulamayı STM32F070 üzerinden anlatsam da , tüm STM Tüm serileri için aynı işlem adımları ve mantık geçerlidir.Uygulamamıza başlamadan önce basitçe Watchdog Timer‘dan bahsedelim.

Watchdog Timer Nedir ?

Watchdog timer birçok mikrodenetleyici de yer alan sıkışma denetleyici ve önleyici bir birimdir. Belirli bir periyot için bu timer kurulur. Bu periyot içinde Watchdog Timer sıfırlanması gerekmektedir sayaç zaman dolmadan sıfırlanırsa Sıkıntı YOK!! ama taşma olursa , işlemcimizin otomatik reset atmasını sağlar.

Eğer yazılımda bir döngünün gereğinden uzun sürmesi, yada o döngüde yazılımınızın takılması durumunda, sistemin kendi kendine reset atmasını istiyorsak; Watchdog timer özelliğinden yararlanabiliriz.

Watchdog timer şematik
Watchdog timer şematik

Watchdog Timer Nasıl çalışır ?

Eğer kodumuzun içerisinde Watchdog timer’ı periyodu dolmadan refresh edersek, periyodu dolana kadar işlemcimize reset attırmaz. Takılacağından veya gereğinden uzun süreceğinden şüphe duyduğumuz döngü veya fonksiyonumuzdan sonra Watchdog timer’ı periyodundan önce refresh ederek; hem bu işlemin istenen sürede tamamlandığını garanti etmiş; hem de istenen sürede tamamlandığında reset atılmasını önlemiş oluruz.

Eğer fonksiyonumuz veya döngümüz Watchdog Timer’ın periyodundan önce tamamlanamazsa, işlem bitiminde Watchdog timer’ı refresh edemeyiz ve işlemciye otomatik reset attırılır.

Bu sayede yazılımda takılma durumlarının önüne geçebilir, kritik zamanlama durumları için önlem alabiliriz. Şimdi bunu uygulayarak daha iyi anlayabilirsiniz. Uygulama adımlarına geçiyorum 

Stm32 Watchdog Timer Örneği

1) CubeMX programını açarak, kullanacağınız seri mikrodenetleyici’yi tanımlayın. Sonrasında IWDG Yani watchdog timer servisini aktif edin ve bir adet pini GPIO_Output olarak ayarlayın. Bu pine bir LED bağlamanız, sistemin çalışmasını gözlemlememizi sağlayacak.

Nucleo-070RB Board’unda PA5’e 1 adet User LED bağlıdır. Siz eğer STM32F103C8T6 bluepill kullanıyorsanız PC13 Kullanabilirsiniz.

CubeMX Watchdog Timer Aktivasyon
CubeMX Watchdog Timer Aktivasyon

2) Clock Configuration sekmesine gelerek MCU’muzun clock ayarlarını yapalım. Resimde Nucleo – 070RB Board’u için yaptığım ayarları gösteriyorum. İstediğiniz frekansı kırmızı kutucuğun bulunduğu yere yazıp enterlarsanız tüm clock ayarlarını kendi yapacaktır.

Resimde dikkat ediniz, IWDG bloğumuzun LSI clock’u üzerinden beslendiğini göreceksiniz. (Yeşil kutu) Bunu bilmek bir sonraki adımda Watchdog timer’ımızın periyot ayarlarını yaparken bize gerekli olacak 

3) Configuration sekmesine gelerek IWDG‘ye tıklayın. Karşımıza gelen pencereden Watchdog timerımızın periyodu ile ilgili ayarlar yapacağız. Arkadaşlar bu Kısım her ne kadar çok basit olsada basit olduğu kadar da önemlidir.

CubeMX Watchdog Timer Zaman aşımı süresi ayarı

STM32F070’in Datasheet dosyasını incelediğimizde, Watchdog timer’ın periyot ayarları ile ilgili şunu görmekteyiz.

Watchdog Timer Zaman aşımı süresi tablosu

Bu tabloyu şöyle yorumluyoruz:

Prescaler 4 seçer , window ve reload kısmına 0xFFF yani 4095 yazarsak ; periyodumuz 409.6 ms, 0x000 yani 0 yazarsak periyodumuz 0.1 ms olur.

Bundan yola çıkarak Prescaler 16 , windows ve reload 4095 olduğunda ; watchdog timer’ın periyodu 1638.4 ms olacaktır.

Buradaki prescaler değerini değiştirerek; window ve reload değerlerini verilen sürelere orantı kurarak ayarlarsanız, istediğiniz watchdog timer periyodunu elde edebilirsiniz. Bunu yazılımınızın kritikliğine göre kendiniz ayarlayabilirsiniz. 

4) Ayarları yaptıktan sonra CubeMX üzerinden projemizi, kullandığımız derleyici ile oluşturalım. Açılan projemizde MX_IWDG_Init() fonksiyonunun çağrıldığını göreceksiniz. Resimde gösterdiğim noktaya Breakpoint koyunuz.

IAR Watchdog Timer

Kodun geri kalan kısmını aşağıdaki örnek gibi tamamlayınız.

Watchdog Timer sıfırlama

Eğer işin içinde Watchdog timer olmasaydı, bu kodun basitçe LED’i 0.5 sn aralıkla yakıp-söndürmesini bekleyebilirdik. Fakat şuanki haliyle, Watchdog timer’ı refresh etmediğimiz için, LED yanıp sönerken, watchdog timer’ın periyodu dolacak ve MCU reset atacaktır. Dolayısı ile kodu debug ettiğinizde , reset atarak HAL_Init() fonksiyonunun tekrar çağrıldığını görebilirsiniz. Ayrıca LED’e bakarsanız, LED’in olması gerektiği gibi çalışmadığını görebilirsiniz.

5) Şimdi Watchdog Timer’ı refresh edelim.

Watchdog Timer sıfırlama

Şimdi normal LED yakıp-söndürme işlemimiz yaparken, her döngüde Watchdog timer’ı refresh etmiş oluyoruz. Bizim işlem süremiz watchdog timer’ın periyodundan kısa sürdüğü için, watchdog timer periyodu dolmadan onu refresh edebiliyoruz. Kodu debug ettiğinizde HAL_Init()’deki breakpoint’e tekrar bir yönlenme olmadığını; yani MCU’nun reset yemediğini görebilirsiniz. LED ise beklenen şekilde çalışacaktır.

Eğer işlemlerimiz Watchdog timer periyodundan uzun sürseydi, Refresh fonksiyonuna gelene kadar; periyot dolacak ve MCU reset yemiş olacaktı.

Umarım anlatım faydalı olmuştur 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir