LDR Fotorezistör Nasıl çalışır ?

Merhabalar Arkadaşlar Bugün sizlerle fotorezistör ldr nasıl çalışır yani foto dirençler nasıl çalışır nedir ne değildir konusuna değineceğiniz. Takdir edersiniz ki günümüzde ortam ışığına göre kendi kendini optimize eden sistemler sistemler yoğun bir şekilde kullanımaktadırlar ve hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır bu aygıtların çalışma prensipleri temek olarak ortam ışına göre direnç vererek ortam ışık seviyesini algılamamızı sağlamaktadır ve kullanımı çok basittir. Haydi şimdi bu parçaları Tanıyalım!

Fotorezistör ( Photoresistor) Nedir ?

Ldr Örnek Görseli
Ldr Örnek Görseli

Foto dirençler, üzerlerine düşen ışık şiddetiyle ters orantılı olarak dirençleri değişen elemanlardır. Foto direnç, üzerine düşen ışık arttıkça direnç değeri lineer olmayan bir şekilde azalır. Aydınlıkta direnci minimum, karanlıkta maksimumdur. Hem AC devrede, hem DC devrede aynı özellik gösterir.

LDR Çalışma Prensibi
LDR Çalışma tablosu
LDR aydınlık ve karanlıktaki davranışı
LDR aydınlık ve karanlıktaki davranışı

LDR üzerine ışık düştüğünde valans elektronları ışık enerjisi ile yeterli hıza ulaşıp, koparak iletkenlik bandına geçerler. Yani devre akımını oluşturan serbest elektronlar yönünden zenginleşmiş olur.

Bu da LDR direncinin düşmesi demektir. LDR’nin en çok duyarlı olduğu ışık yeşil ışıktır.

Üzerine düşen ışık hüzmesinin şiddetine bağlı olarak valans bandından iletkenlik bandına geçebilen elektron sayısı arttığı için LDR’nin direnci de azalır. Ancak, ışık şiddetinin artışıyla iletkenlik bandına geçebilen elektron sayısı doğru yönde lineer orantıya sahip olmadığı için LDR’nin direncindeki düşüş de lineer değildir.

Bu elemanların dirençleri karanlıkta MΩ seviyesindeki iken yeterli ışık aldığı takdirde 5-10Ω gibi çok küçük değerlere düşebilmektedir. Bu elemanların ışığa duyarlılığı ışık gören yüzeylerinin büyüklüğüne ve üzerindeki lensin tipine bağlı olarak değişir.

Lens mercek tipi olduğu takdirde duyarlılık artmaktadır. LDR’ler yapısal hassasiyetlerinden dolayı aşırı ısıda çalışamazlar. Aşırı ısı altında (maksimum 60 °C) bozulurlar. Bu elemanlar çeşitli ışık kontrol devrelerinde kullanılırlar.

Nerelerde Kullanılır ?

Ortam ışığının durumuna göre devrenizin tepki vermesini istediğiniz her yer de kullanılması mümkündür. Örneğin Sokak lambası yada oda lambası yada panelinizin aydınlatma seviyesinin ortam ışığına göre tepki vermesi gibi basit yöntemler olsun daha karmaşık sistemler olsun Gayet geniş bir alana sahiptir.

FOTO REZİSTÖR Örnek Devreleri

Aydınlık Durumuna Göre Röle Açan Devre

Işık Durumuna Göre Röle Açan Devre
Işık Durumuna Göre Röle Açan Devre

Arkadaşlar Bu Devre Işığın Şiddeti oda seviyesine geldiğinde röleyi kapatır Karanlık olduğunda açar Bu Devre ile lamba açabilirsiniz dilerseniz bir motor bağlayarak Perde dahi otomatik olarak açıp kapatabilirsiniz.

Işığın şiddetine göre ayarlamak için dilerseniz r1 direnci yerine bir 100K pot takarak daha ince ayar yapabilirsiniz.

Aydınlık Durumuna Göre Triyak Açıp kapatan devre

Aydınlık Durumuna Göre Triyak kontrol devresi
Aydınlık Durumuna Göre Triyak kontrol devresi

Bu Devremiz de üstteki devremize benziyor aslında ancak bunda röle yerine triyak kullandık bu devre ilede ışık seviyesine göre lamba açıp kapatabilirsiniz.

Aydınlık Seviyesine Göre PWM Dalgası oluşturma

Işık Seviyesine Göre PWM Dalga Oluşturma Devresi
Işık Seviyesine Göre PWM Dalga Oluşturma Devresi

Bu Devremizde İse diğerlerinden farklı olarak ışık seviyesine göre buzzer çalıştırdık ancak aslında bir pwm dalgası oluşturduk Bu devre ile arduino stm32 gibi kontrolcülerinize doğrudan bağlantı sağlayabilirsiniz ve analog yerine dijital bacaktan okumanıza olanak verir. Çok Daha stabil bir sonuç alabilirsiniz.

Evet arkadaşlar foto rezistörler hakkında sizlere yüzeysel ama tam olarak işe yarayan bilgiler verdiğimi düşünüyorum sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın İyi çalışmalar..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir