FreeRtos Nedir?? Nasıl Çalışır??

Freertos mu ? Rtos oda ne ?

Merhabalar Arkadaşlar bu yazımı da sizlerle freetos yada rtos nedir ? mikrodenetleyicilerimiz de neden kullanmamız gerekir ? bize sağladığı avantajlar nedir ondan bahsedeceğim.

FreeRtos Nedir ?

Rtos kelimesinin açılımından başlarsak Real time operating sistem yani türkçe meali gerçek zamanlı işletim sistemi demektir. İsimdende anlayacağınız üzere neredeyse tüm mikrodenetleyicilerin sahip olduğu ücretsiz tabanlı bir işletim sistemidir.

FreeRtos Nasıl Çalışır ?

İşte arkadaşlar asıl konuda burada başlıyor bu kısmı anlayabilmek için biraz olsun kodlama dillerinin nasıl çalıştığınızı bilmeniz gerektiğini düşünüyorum ki bu yazıyı okuyorsanız o kısımlardaki ekmekleri çoktan yediniz.

freertos medya görsel
Freertos örnek görsel

Örnek verecek olursa c kodluyorsunuz kodlarınızın mikrodenetleyici tarafından satır satır okunduğunu biliyorsunuz buda şu demek oluyor alt satırda kalan yada üst satırda işlenmiş kodlar başa dönmesini ve sıra gelmesini bekliyor her clock cycle da bir iş üzerinde ilerleme alıyoruz.

rtos parçacık görseli
Freertos işleri nasıl parçacıklar halinde alır örnek görseli.

Bu durumda yapılan iş kritik ise bu bekleme malesef sıkıntı yaratabiliyor.

İşte rtos burda imdadımıza yetişiyor tüm işlemleri eşit parçalara bölüp her adımda her işlemden birer parça yapıyor tıpkı windows işletim sistemleri gibi..

Örneğin siz chrome yada mozilla kullanıyorsunuz bir sitenin adını yazdınız enterladınız sitenin açılmasını beklemek yerine diğer sekmede de farklı bir işlem yapabiliyorsunuz düşünsenize bir sekme açtınız sekmede siteyi açtınız okudunuz işiniz bitene kadar orada kaldınız ne oldu zaman kaybı!!

işte eş zamanlı iş yapma yöntemi olarak rtosu bu yüzden kullanıyoruz 🙂

Rtos nasıl çalışır şematik görsel örneği
Rtos nasıl çalışır şematik görseli

Kısacası Rtos ile işlemi yapıyorsanız sıra beklemez tüm işleri eş zamanlı olarak çalıştırırsınız sonuçları da aynı şekilde eş zamanlı olarak alırsınız.

Eş zamanlı iş yapmak istiyorsanız uygulamalarınızda mümkün olduğu kadar delay gibi rezalet komutları kullanmamaya çalışmalısınız acemi arkadaşlara hep tavsiyede bulunurum uygulamalarınızda delay kullanmayın.

Yeni nesil programcılıkta hanging durumu kullandığınız denetleyicinin hızını kesmek verimliliği binlerce kat düşürmek demektir. bunu da küçük bir detay olarak söylemiş oldum.

Arduino ve stm32 de sizler için çeşitli rtos kullanım dersleri hazırlayacağım takipte Kalın Ve sosyal Medyadan da bizi takip etmeyi unutmayın İyi Çalışmalar..

You may also like...