Kontaktör Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Kontaktör Mü Nasıl Yani ?

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere kontaktörleri tanıtacağım. özellikle endüstriyel alanda gerek kullanım kolaylığı gerekse dayanıklılık açısından işimizi çok kolaylaştıran ve vazgeçilmez bileşenlerdir. Genel olarak tanıtmaya çalışırsak Röleler ile aynı mantıkta çalışır ancak rölelerin ağa babasıdır.

Kontaktör Nedir ?

Daha öncede dediğim gibi temel olarak röleler gibidirler içlerinde bir bobin bulunur ve bu bobin tetiklendiğinde iletim bıçakları kapanarak iletişime geçer veyahut tam tersi bobin açıldığında kesme yapabilirler günümüzde 24v bobinli kontaklar piyasayı domine etmiş olsa da 110v ve 220v bobinli olanlarıda mevcuttur. iletim için tek faz yada 3 faz çeşitleri bulunur.Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere iç yapısı gösterilmiştir.Kısaca küçük bir akım ve gerilim ile çok büyük akım ve gerilimi kesip açmaya yarayan otomatik anahtardır.

Kontaktör Nedir
İç Yapı görseli

Genel görünümünü daha önce görmemiş arkadaşlara gösterdikten sonra kullanımına geçmekte fayda var diye düşünüyorum…

siemens kontaktör
Örnek Görsel

Bu parçalarımızın genel yapıları itibari ile böyledir bazıların add-in aparatları var çıkışları çoğaltmak için..

Kontaktör nasıl kullanılır ?

Bir durum yaratıp onun üzerinden yürümekte fayda olacağını düşünüyorum örneğin plc var 3 faz asenkron motorumuz var biz bu motoru plc ile kontrol etmek istiyoruz. Bu durumda bize bir adet 24vdc bobinli 3 faz farzı misal 40 amper kontak lazım. şimdi bunu nasıl bağlayacağız.

Kontaktör bacakları;

  • A0 : Bobin girişi 0(kutup Farketmez rast gele bağlayabilirsiniz.)
  • A1 : Bobin girişi 1(kutup Farketmez rast gele bağlayabilirsiniz.)
  • L1 GİRİŞ/ÇIKIŞ: Birinci faz Bağlantısı
  • L2 GİRİŞ/ÇIKIŞ: İkinci faz Bağlantısı
  • L3 GİRİŞ/ÇIKIŞ: Üçüncü faz Bağlantısı
  • NO : Normally Open Eğer bacakta no yazıyorsa normalde iletimde olmadığını tetiklediğiniz de iletime geçtiğini belirtir.
  • NC : Normally Closed Eğer bacakta nc yazıyor ise normalde iletimde tetiklediğiniz de kesiyordur.
  • Girişler ve çıkışler genelde karşılıklıdır sol üst 1. giriş sol alt 1. girişe karşılıklıdır. Fakat datasheetten bakmanızda büyük fayda vardır.
  • Buton/Anahtar : üzerinde bir adet buton ve yahut anahtar bulunur.Bu butun yada anahtarın 1/0 olma durumuna göre Parçamızın kapalı yada açık mı olduğunu görebilir onun dışında kendinizde basarak manuel test yapabilirsiniz.

Evet genel olarak üzerinde yapabileceğımız bağlantılar bu şekildedir. Bunun dışında bu aygıtların sınıfları bulunmaktadır ac1/2/3 vs. ama çokta önemli olmadığını düşündüğümden değinmiyorum.

Arıza Nasıl Tespit edilir??

Her ne kadar ilah gibi bahsetsekte bu aletler haraketli parçalara sahip olduğundan malesef ömrü olan parçalardır.Ancak arıza tespitleri çok çok kolaydır. Buda bizim işimizi hayli kolaylaştırır.Haydi şimdi arızalara göz atalım.

BU İŞLEMLERİ YAPARKEN YÜKSEK GERİLİM GELMEDİĞİNE EMİN OLUNUZ!!! Elektriğin Şakası Olmaz.

Bıçak Yapışması :

Bıçak yapışması sık karşılaşılan bir durumdur asıl kaynağı yükünüze göre düşük akım taşıyan bir Parça taktığınız için olur. kapalıyken dahi bir yada birkaç bacak iletimde kalır büyük problemdir. Tespiti de şu şekildedir.

Multimetre diyot kısa devre konumuna alınır. Aygıt kapalı konumda iken l1 giriş ve l1 çıkış bacakları okutulur Aygıt kapalı durumda olduğundan no bacaklarımız kesinlikle iletime geçmemelidir yani multimetre ötmemelidir. Bu işlerimi sırasıyla l1,l2,l3 bacakları için yapınız.eğer iletimde olan bacak varsa Yenisi ile değiştirilmelidir.

Bıçak basmaması :

Bu en sık karşılaşılan durumdur. 3 faz ile motor sürüyorsanız. motorunuz 2 faza düşüp yakabilir. Bunuda tıpkı yukarıdaki gibi Ancak bu sefer Kontak üzerindeki butonuna basarak iletim moduna almalısınız. açık konumdaken Yine l1 giriş ve çıkış l2 ve l3 bacakları ölçülür bu kez her ölçümde kesin iletim görülmelidir.Yani multimetre ötmelidir.İletime geçmeyen bacak var ise Kontaktör değiştirilmelidir.

Kontaktör Basmaması :

Kontaktör bobini ömrünü tamamladıysa yada tetikleyen sistemde bir sorun var ise kontak açmaz Bunun tespiti içinse tetikleme bacağına gelen kaynak iletim dumunda iken ölçülmelidir kontaktörünüz kaç voltluk bobinli ise ona göre gerilim ölçülmelidir. Eğer gerilim var ancak tetiklemiyor ise bobin bozulmuştur. kontaktörü yenisiyle değiştiriniz.

Kontaktör Ark Yapıyor :

Aygıtımız ark yapıyor ise kuvvetle muhtemel ömrünü tamamlıyordur. Ve tamamen bozulmadan yenisiyle değiştirmek ileride karşılaşma ihtimaliniz olan büyük problemleri engellemenize faydalı olacaktır.

Evet arkadaşlar kontaktörlerden bahsettik Bu konu bu kadar basit eğer sorunuz olursa lütfen iletiniz. Bizi Sosyal medyada Facebook, İnstagram gibi mecraklardan takip etmeyi unutmayın. Yeni Paylaşımlarda Tekrar görüşmek dileğiyle Arkadaşlar İyi Çalışmalar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir