Home Stm32 Stm32 Encoder Nasıl Kullanılır ?

Stm32 Encoder Nasıl Kullanılır ?

by onurnp

Stm32 Encoder Nasıl Kullanılır ?

Merhaba arkadaşlar bugun stm32 encoder uygulamasına değineceğiz. Bu yazımızda encoderin çalışma mantığı kullanım alanları ve kullanımı hakkında bilgi edinmiş olacağız..

Rotary Encoder Nedir ?

Rotary Encoder Örnek Görsel

Encoderlar temel olarak uygulanan fizilsel haraketi dijital ortama aktarmaya yarayan materyallerdir. Encoderların bir çok çeşidi bulunmaktadır ancak biz bunları mutlak ve artırımlı olarak 2 sınıfa ayırabiliriz ki bizim encoderimiz artırımlıdır sadece çalıştığı zamanlarda pulse atarak mcu ye artım yada azaltım durumunu belirtir.

Enkoder Pinout
Enkoder Pinout

Encoder Nasıl Çalışır ??

Encoder içinde bulunan bir delikli yada renkli plakaya optik yada manyetik olarak aktarılan sinyalin kesilme aktarılma durumuna göre çalışmaktadır. genellikle içerisinde 2 tane sinyal kaynağı bulunup bu kaynakların ilk önce yada sonra hangisinin alındığına bakarak ise yönü tayin edilmektedir. Örnek resme bakarak ta tam olarak sistemi kafamızda canlandırabiliriz

Encoder İç Şema
Encoder İç Şema

Encoder Kullanım Alanları Nelerdir ?

Encoderlar günümüzde o kadar çok yerde kullanılır ki verdiğimiz örneklerden sonra çok şaşıracağınıza eminim. Bunlardan başlıcaları ;Araç teypleri ses açma kapatma,Radyolar,Joysticklerde,Bulaşık Çamaşır Makineler vs… Sonsuz dönen tüm butonlarda rotary encoderlar kullanılıyor desek yanlış söylemiş olmayız!! Bu kadar çok alanda kullanılan meteryalin uygulamasına geçme zamanı geldi diye düşünüyorum.

Kullanılacak Malzemeler

Stm32 Encoder Bağlantı Şeması

Bağlantı Şeması

Stm32 Encoder Kodlama

Bağlantılarımızı uygun olararak yaptığımıza göre artık uygulamaya geçebiliriz.

Stm32 encoder CubeMX Ayarlaması
Stm32 encoder CubeMX Ayarlaması

Video Anlatım

Dilerseniz video izleyerekte Öğrenebilirsiniz.

Uygulamamız burada sona erdi arkadaşlar. Diğer uygulamalarda görüşmek üzere İyi Çalışmalar..

Tam Uygulama İndirmek için TIKLA

You may also like

Leave a Comment