Arduino Led Blink nasıl yapılır ?

Arduino Led Blink Ama Nasıl ?

Merhabalar arkadaşlar bugün Arduino led blink yapacağız ve bunu size en kolay dille anlatacağım basit mantığını kavradıktan sonra çok daha detaylı projelere adım atabileceksiniz.. Hadi sözü uzatmadan Arduino led blink projemize başlayalım.

M

Malzeme Listesi

-330 ohm direnç
-Arduino
-led diyot
-birazda jumper
-Breadboard

Bağlantı Şeması

İlk olarak devremizi resimdeki gibi kuralım ledin uzun bacağı + pozitif kutuptur bu tüm elektronik devrelerde böyledir bunu böyle kafanıza yazabilirsiniz.

Arduino led blink bağlantı şeması
Arduino led blink bağlantı şeması

Arduinomuzun 7. bacağından doğrudan led’e Girmek yerine farkettiyseniz 330 Ohm dirence girdik bunun sebebi arduino dijital pinlerinin maksimum akım eşiği 20 mA gibi çok düşük bir değerdir olur da ledimiz normalde yüksek akım çeker ise malesef ki kartımız zarar görebilir. Elektronikte bu gibi konulara çok dikkat etmelisiniz. Bizde burada lede giden akımı sınırlandırdık.

Arduino Led Blink kodlarımızı girelim

Evet şimdi Malzemelerimizi aldık devremizi doğru bir şekilde bağladık ve artık kartımızı kodlamaya hazırız. Arduino ide mizi açıp aşağıda gördüğümüz kodları işlemeye başlayalım.. Ben sizlere daha faydalı olduğunu düşündüğüm için Kodları il aşamada satır satır anlatarak vereceğim eğer problem yaşarsanız sayfa sonunda tamamını aşağıda paylaşıcam.

void setup() {
}
void loop() {
} 

gördüğünüz sketch bölümünde void setup içerisine

 int led = 7; 

ekledik ve ledi 7 inci bacaktan kontrol edeceğimizi söyledik sonrasında setup bölümünün içerisine arduinonun 7 inci yani atadığımız led değişkenini çıkış olarak kullancağımızı aşağıdaki kod ile söyledik. Bu gibi tanımlamalar yapmayı unutmayın arkadaşlar daha geniş kapsamlı projeler yapmaya başladığınızda hatırlaması ve yazması inanın çok daha kolay olacaktır.

 pinMode(led, OUTPUT); 

şimdi loop içerisine ledi artık kontrol edeceğimiz kodu yazacağı aşağıda gördüğünüz kodu High yaparsanız led yanar low yaparsanız söner.

 digitalWrite(led, HIGH); 

Ledimizi yaktık ne kadar süre sonra sonra söndüreceğimizi iletelim. Bunuda delay komutuyla bekleme atayarak yapıyoruz.Delay komutu parantez içerisindeki sayı milisaniye cinsindendir 1000 yazarsak 1 saniye olur.

 delay(1000); 

ve şimdi de ledimizi daha önce söylediğim gibi low yaparak söndürelim.

  digitalWrite(led, HIGH);  

Led Blink işlemi oldu artık kodumuzu arduinomuza yüklemeye hazırız şimdi arduino idemizin sol üstünde bulunan ok ile yüklemeyi yapalım..

Derleme

Derleme

Kodun tamamı

int led = 7;
void setup() {
pinMode(led, OUTPUT);
}
void loop() {
digitalWrite(led, HIGH);
delay(1000);
digitalWrite(led, LOW);
delay(1000);
}

Ve Mutlu son

Arduino Led Blink

arduinomuz ledimizi bir saniye arayla yakıp söndürmeye başladı.Şimdiki projemiz başarıyla tamamlandı. Kafanızı içindeki sonsuz kombinasyonlarla ledimizi yada ledlerimizi artık istediğimiz düzende yakıp söndürmeye başlayabiliriz. İyi Çalışmalar arkadaşlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir