Stm32 I2C Adres Bulma

Stm32 I2C Adres Bulma

Merhabalar Arkadaşlar Bugün Stm32 ile i2c protokolünü kullanan aygıtlarımızın hangi adresi kullandığını tarama yöntemiyle bulacağız..

Aslında kullanacağımız pek çok aygıtın datasheetlerinde i2c adresleri mevcuttur ama aynı aygıttan birden fazla kullanacağımız zaman bu adresleri değiştirmemiz gerekir ki genelde jumperlar yardımıyla basitçe adresi değiştiririz karadüzen değiştirdiğimizde adreste Bi allah bilir hale gelir bu gibi durumlarda da işte tamda bu başlık imdadınıza yetişir 🙂

Tabi öncesinde i2c protokolü üzerine biraz değinmekte fayda var!!

I2C Nedir ?

I2C seri iletim portudur ve iki yönlü olarak çalışabilir senkrondur. Ve aynı yol üzerinden birçok aygıtı kontrol etmemize imkan tanır. Bu portun en büyük avantajı sizi kablo karmaşasından kurtarır sadece 2 kablo ile haberleşmeyi sağlar SDA,SCK. Böyle kral bir protokolün dez avantajları yok mu dersek tabikide var diğer protokollere göre biraz daha yavaştır ve uzun mesafeli (5-10mt) iletişimde malesef stabil değildir.

Stm32 i2c
Stm32 i2c

Neyse artık detaylarda çok fazlaca boğulmadan i2c adresini nasıl bulacağımıza geçelim.
Önce CubeMX açıp Saat ayarları,Sw Ayarları,Osilatör ayarlarını artık yaptığınızı varsayarak I2C Portunu Aktif etmeye Geçelim.

Stm32 I2C Adres Bulma Kodlama

Stm32 Cubemx i2c Ayar
Stm32 Cubemx i2c Ayar

Keil ile projemizi Açalım ve main içinde while hemen üzerine bi yere aşağıdaki kodlarımızı ekleyelim

int i;
for(i=0;i<255;i++){
	if(HAL_I2C_IsDeviceReady(&hi2c1,i,1,100)==HAL_OK)
		break;
}

Sonrasında Programımızı derleyelim ve Debugger ile açalım. Ve i değişkenimizi Sağ tıklayarak Add Watch 1 e ekleyelim f5 tuşuna basalım. Vee Tada benim kullandığım oled ekranın i2c adresi 0x7E miş…

Stm32 I2C Adres Bulma İle adresi bulduk
Stm32 I2C Adres Bulma İle adresi bulduk

İşlemimiz bu kadar arkadaşlar dilerseniz yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. İyi Çalışmalar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir